Aktuálně

Vypnutí analogového televizního vysílání na Plzeňsku a Karlovarsku končí 30. Září 2009!

Tisková zpráva

Přecházíme na digitální tv - logo

DIGITALIZACE – územní oblast Plzeň

PROČ DIGITALIZACE?

Přechod na digitální televizní vysílání probíhá společně v celé Evropě a bude ukončen přibližně v roce 2012. Digitální způsob zpracování signálu je efektivnější než analogový, a díky tomu dovoluje přenášet více programů při stejné „spotřebě“ vysílacích frekvencí. Umožňuje rovněž využití doprovodných informací a služeb.

ANALOG NA PLZEŇSKU A KARLOVARSKU KONČí 30. ZáŘí 2009!

Zemské analogové TV vysílání z vysílače Plzeň – Krašov a současně i řady dalších menších vysílačů bude 30. září tohoto roku ukončeno. Na většině územní oblasti Plzeň, která zahrnuje Karlovarský kraj, část Plzeňského kraje, část ústeckého kraje a část Středočeského kraje, tak nebude od října možné „přes anténu“ přijímat analogově žádný televizní program. O ukončení analogového vysílání informují televize piktogramy, informační lištou a spoty.

Pro další příjem televizního signálu je třeba se rozhodnout, zda zůstat i nadále u zemského (přes anténu) televizního vysílání, nebo využít satelitní, kabelovou nebo internetovou (IPTV) televizi.
Při volbě zemského televizního vysílání je třeba buď zakoupit set-top-box (převaděč signálu) a zapojit jej mezi anténu a televizor, nebo nový televizor s vestavěným digitálním tunerem.
Těch, kdo přijímají televizi přes kabel, satelit nebo internet, se ukončení zemského analogového vysílání nijak netýká a televize jim i bez úprav bude fungovat standardně i po 30. září.

VýHODY A NEVýHODY DIGITALIZACE

Výhodou digitálního vysílání, kromě kvalitnějšího a stabilnějšího obrazu, je především mnohem větší programová nabídka. Zatímco v analogové éře u nás celoplošně vysílaly pouze čtyři televizní programy, tedy ČT 1, ČT 2, Nova a Prima, po přechodu na digitální vysílání se jejich počet několikrát znásobí. V územní oblasti Plzeň jsou dostupné čtyři zemské digitální sítě, tzv. multiplexy. Digitální televizní signál je šířen jak z vysílače Plzeň – Krašov, tak i dalšími většími vysílači Domažlice – Vraní vrch, Cheb – Zelená hora, Jáchymov – Klínovec.
Digitální multiplex 1 Digitální multiplex 2 Digitální multiplex 3 
Digitální multiplex 4

Další výhodou je elektronický programový průvodce (EPG), obdoba tištěného televizního programu, z něhož se divák pomocí dálkového ovladače dozví, jaký pořad právě sleduje, jaký pořad bude následovat, a může si prolistovat program zvolené televize na týden dopředu. EPG obsahuje také krátké texty o pořadu a může být doplněn i o fotografie.
Základní podmínkou pro bezstarostný příjem a využívání všech výhod digitálního vysílání je kvalitní anténní přijímací systém.

KDE HLEDAT INFORMACE O DIGITALIZACI?

Na www.digitalne.tv
Hlavním zdrojem informací o přechodu na digitální televizní vysílání jsou webové stránky www.digitalne.tv. Podávají všechny potřebné informace o digitalizaci srozumitelnou formou. Naleznete zde aktuality spojené s digitalizací, termíny vypnutí analogového vysílání pro konkrétní obec či odpovědi na již zaslané dotazy. Navíc je zde ke stažení i celá řada materiálů, od legislativních norem týkajících se digitalizace, např. tzv. „Technický plán přechodu“, přes doporučení, jakými způsoby lze upravit společné televizní antény, až po elektronickou verzi Diginovin, které jsou distribuovány do poštovních schránek.

Na infolince 800 90 60 30

Pro ty, kdo nemají přístup k internetu či dávají přednost komunikaci po telefonu, je zřízena bezplatná telefonní linka 800 90 60 30. Zkušení operátoři zde denně zodpovídají dotazy ohledně digitalizace televizního vysílání. Linka je v provozu v pracovní dny od 8 do 19 hodin. Volající navíc díky
dostatečnému počtu operátorů nemusí protrpět nekonečné čekání ve frontě, naprostá většina hovorů je spojena během pár vteřin.

Na seminářích nebo u digihlídek

Digihlídky jsou týmy promotérů, kteří mohou poradit s přechodem na digitální vysílán přímo v konkrétní obci. Termíny zastávek digihlídek jsou uvedeny na webu www.digitalne.tv.
V září proběhne také řada seminářů pro veřejnost v šesti městech územní oblasti Plzeň.

KDY PŘEJíT NA DIGITáL?

Nejpozději do 30. září. Digitální vysílání je již ale plně v provozu a není třeba na nic čekat. Všechny výhody digitální televize je možné využívat ihned.

Více informací:

Rostislav Starý
tiskový mluvčí projektu digitalizace TV vysílání
Email: rostislav.stary@prpoint.cz
Tel.: +420 241 408 194
GSM: +420 774 278 839

O Národní koordinační skupině

Národní koordinační skupina (NKS) je centrálním koordinačním orgánem, jehož zřízení schválila vláda ČR z důvodu potřeby koordinovat celý proces přechodu na digitální vysílání s přesahem do mnoha resortů a oblastí. NKS realizuje informační kampaň, jejímiž hlavními pilíři jsou bezplatná infolinka 800 90 60 30 a webové stránky www.digitalne.tv

Více viz www.digitalne.tv a www.mvcr.cz/digitalni-televizni-vysilani.aspx

digi brožuraBrožura o digitalizaci v PDF

PDF DIGI-NEW-brozura-o-digitalizaci-a-vypnuti-Krašova.pdf (1.6 MB)